The jurors have spoken and the nominees have been chosen for the Creative Scotland Student Media Awards 2014.

Digital Media Nominees

Best Animation

Sink Away
The Glasgow School of Art
Marc Johansen

Willy
Dundee University, Duncan of Jordanstone College of Art & Design
Jamie Buchanan

The Keeper
Dundee University, Duncan of Jordanstone College of Art & Design
Nuria Valedon

Best Use of Graphic Design

Incubus
West College Scotland
David Coupar

Frnknstn
University of the West of Scotland/Glasgow Clyde College
Eamon J Cameron

Mass Destruction
University of the West of Scotland/Glasgow Clyde College
Dominic D’Sylva

Digital Media Jurors

Fiona Stewart
Stephen Donnelly
Bob Hamilton
Scott McCall
Kevin Bain

Film and TV Nominees

Best Factual

Windfall
University of the West of Scotland
Frederik Subei

Tricks of the Trade
City of Glasgow College
Scot Morrison and Sean Maguire

Conscious Dreaming
Edinburgh Napier University
Director: Maija Koukkari
Producers: Loudy Othman and Struan Robertson
DOP/Editor: Blair Stewart
Sound: Gerard Lydon

Best Fiction

Harry & Avis
Edinburgh Napier University, Screen Academy Scotland
Director: Nathan Hollis
Producers: Susanna Green and Nathan Hollis
Writer: Nathan Hollis
Editor: Nick Gibbon
DOP: Alex Neville
Sound: Paul Hartmann

Game
Dundee University, Duncan of Jordanstone College of Art & Design
Jeppe R. Nielsen and Alan McIlrath

Affinity
University of the West of Scotland
Mark Johnstone

Best Music Video

Pioneers of Anaesthetic – A Kestrel’s Manoeuvres in the Park
New College Lanarkshire
Director: Matthew Burns
Producer: Sarah Malikov
Writer: Steven Cossar

Marie Joly & Conscious Route – Just Be
Glasgow Clyde College
Iain Henderson

Get on the Floor
West College Scotland
Etienne Kubwabo

Film and TV Jurors

Lindsey Douglas
Carolynne Sinclair Kidd
Owen Parker

Radio Nominees

Best Speech Broadcaster

Eerie Glasgow
Glasgow Clyde College
Paulina Kuchorew and Paul Faulkner

Sports Network: Hibernian v St. Mirren
West College Scotland
Peter Greenwood, Ronny Davies and Paul Wycherley

Snowboarding – Surfing Into History
North East Scotland College
Josh Davidson

Best Music Broadcaster

It’s Only Rock & Roll, and the Weekday Morning Show
Moray Firth Media Trust – Radioskills
Lewis Murray

Trance Anthems and the Weekday Wind Down
Moray Firth Media Trust – Radioskills
Calum Urquhart

The Chris McDonald Show
North East Scotland College
Chris McDonald

Best Audio Programme

Craig Thomson
Fife College

Hidden Homeless Car Sleepers and Sofa Surfers
West College Scotland
Ronny Davies

Smashed
University of Stirling
Tommaso Aglietti, Laura Best, Grace Pearshouse, Kenny Port

Radio Jurors

Colin Kelly
Andrew Smillie
Bob McWilliam